Ogrzewanie postojowe

Dlaczego mamy godzić się na wsiadanie do zimnego i wilgotnego samochodu jeśli możemy tego uniknąć, a jednocześnie przedłużyć żywotność silnika? Prawidłowo działające ogrzewanie postojowe Webasto albo Eberspächer to same korzyści dla pojazdu, jego właściciela oraz dla środowiska.

Ogrzewanie postojowe

Jakie są zalety posiadania ogrzewania postojowego?

  • Podgrzany do odpowiedniej temperatury silnik (nie występuje efekt tzw. zimnego startu).
  • Ciepłe i przyjazne warunki wewnątrz pojazdu. Natychmiast po wejściu do niego.
  • Czyste szyby – bezpieczne, suche i odlodzone.
  • Mniejsze zużycie elementów silnika podczas rozruchu.
  • Niski poziom zużycia paliwa i emisji spalin.
  • Wygodne sterowanie - zegarem, pilotem lub telefonem komórkowym.

Jak działa wodne ogrzewanie postojowe?

Paliwowe, wodne ogrzewania postojowe (Webasto i Eberspächer) montowane są w obiegu chłodzenia. Stosowane są głównie w samochodach osobowych. Aktywuje się je w zależności od wybranego sterowania - pilotem, telefonem komórkowym lub nastawiając w zegarze godzinę uruchomienia albo odjazdu. Ciepło uzyskuje się poprzez spalanie paliwa pobieranego ze zbiornika. W komorze ogrzewania płyn chłodzący nabiera temperatury i za pomocą pompy obiegowej przetłaczany jest do silnika oraz do nagrzewnicy. Pracujący wentylator wtłacza przez kratki nawiewowe odpowiednio podgrzane powietrze do wnętrza pojazdu.

Jak działa powietrzne ogrzewanie postojowe?

Paliwowe, powietrzne ogrzewania postojowe (Webasto i Eberspächer) montowane są niezależnie. Stosowane są głównie w samochodach dostawczych i pojazdach ciężarowych. Ciepło uzyskuje się poprzez spalanie paliwa pobieranego ze zbiornika. Agregat tego typu ogrzewa powietrze i tłoczy je za pomocą wewnętrznej dmuchawy.

Ile kosztuje eksploatacja ogrzewania postojowego Webasto lub Eberspächer?

Jeden cykl ogrzewania samochodu osobowego w zimowy poranek kosztuje około złotówkę.
(Koszt orientacyjny przyjęty dla paliwa w cenie 5,00 PLN za litr, przy 20-30 minutowym okresie ogrzewania.)
Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszt eksploatacji częściowo się zwraca, ponieważ oszczędzamy na paliwie, którego większą ilość potrzebowałby nienagrzany silnik.

Zobacz też DEFA. Jak dojechać? Kontakt